Якісна перша допомога при невідкладних станах, а головне – вміння грамотно і без тремтіння в пальцях її надавати, здатна врятувати життя і рідній людині, і випадковому перехожому. Все у твоїх руках!

Ставши свідком нещасного випадку, багато хто з нас можуть розгубитися, опустити руки, а потім будуть лити гіркі сльози, що нічого не змогли зробити. 

Якісна перша допомога при невідкладних станах, а головне – вміння грамотно і без тремтіння в пальцях її надавати, здатна врятувати життя і рідній людині, і випадковому перехожому. Все у твоїх руках!

Першу долікарську допомогу може надати будь-яка людина, яка в критичний момент знаходиться поруч з постраждалим. Це важливе вміння – елементарна, але незамінна навичка для кожної людини. В одній з наведених нижче ситуацій вона може стати для потерпілого справжнім рятувальним колом.

Допомога при невідкладних станах:

Непритомність

Непритомність – неприємний стан, знайомий багатьом. Короткочасна і раптова втрата свідомості настає внаслідок порушення мозкового кровообігу. Причини цього абсолютно різні: страх, нервове потрясіння, фізичне виснаження або недостатня кількість свіжого повітря в приміщенні. Як же розпізнати неприємність і надати потерпілому необхідну першу допомогу?

Симптоми:

1. Непритомності можуть передувати такі показові симптоми: запаморочення, нудота, різка слабкість, пелена перед очима, шум у вухах, оніміння в кінцівках.

2. Коли настає втрата свідомості, потерпілий падає. Це, до речі, неспроста: в горизонтальному положенні поліпшується кровопостачання мозку і через якийсь час хворий благополучно приходить до тями без сторонньої допомоги.

3. Дихальні шляхи потерпілого, як правило, вільні, але дихання поверхневе і нечасте.

4. Промацується слабкий і нечастий пульс.

5. Шкірні покрови бліді, може виступати холодний піт.

Перша допомога:

1. Постраждалого необхідно укласти на спину в так зване положення Тренделенбурга, коли ноги підняті під кутом 45 °, а голова і плечі знаходяться нижче рівня тазу. Якщо немає можливості укласти хворого на диван, досить підняти ноги над рівнем землі.

2. Необхідно негайно розстебнути частини одягу, що здавлюють: комір, пояс, краватку.

3. Якщо неприємна ситуація сталася в приміщенні, необхідно відкрити вікна і впустити свіже повітря.

4. Можна покласти на лоб потерпілого мокрий і холодний рушник або змочити обличчя холодною водою, поплескати по щоках або розтерти вушні раковини.

5. Якщо виникла блювота, уклади голову потерпілого набік. Це допоможе запобігти попаданню блювотних мас в дихальні шляхи.

6. Дієвий і найвідоміший спосіб боротьби із запамороченням – нашатирний спирт. Вдихання парів нашатирю зазвичай допомагає повернути постраждалого до тями.

7. Ні в якому разі не піднімай хворого після повернення у свідомість! Терміново виклич швидку допомогу, адже непритомність може бути наслідком серйозного захворювання, а потерпілий в будь-якому випадку потребує професійного огляду.

Інфаркт

Інфаркт міокарду – одна з форм ішемічної хвороби серця, яка виникає внаслідок некрозу ділянки серцевого м’яза через порушення його кровопостачання. Інфаркт розвивається в момент закупорки коронарної артерії серця тромбом.

Причини недуги різні: атеросклероз, гіпертонічна хвороба, спазм коронарних артерій, цукровий діабет, ожиріння, алкоголізм. Якщо трапився інфаркт, якісно надана перша допомога в перші хвилини серцевого нападу може врятувати потерпілому життя!

Симптоми:

1. Перший і головний симптом інфаркту – сильний біль за грудиною, що здавлює, який поширюється в ліве плече, лопатку, руку. Больовий синдром може тривати більше ніж 15 хвилин, іноді триває годинами й навіть цілодобово.

2. Потерпілий неспокійний, виникає страх смерті.

3. Можлива нудота, блювота, обличчя і губи можуть набути синюшного відтінку, виникає липкий піт.

4. Може бути задишка, кашель, утруднення дихання, відчуття нестачі повітря. Дихальні шляхи, як правило, вільні. Дихання часте і поверхневе.

5. Пульс слабкий, швидкий, іноді переривчастий. Можлива зупинка серця.

Перша допомога:

1. Перше, що потрібно зробити, – викликати бригаду швидкої допомоги.

2. Якщо людина перебуває у свідомості, необхідно посадити її в крісло зі спинкою або надати напівлежаче положення, зігнувши ноги в колінах, і дати заспокоїтися.

3. Необхідно розстебнути тугий одяг, послабити тиск коміра або краватки.

4. Цілком ймовірно, якщо проблеми з серцево-судинною системою у потерпілого не в перший раз, у нього з собою можуть бути медикаменти: нітрогліцерин, аспірин, валідол і т. д. Нітрогліцерин – препарат, що допомагає купірувати біль під час нападу стенокардії. Якщо протягом 3 хвилин після приймання нітрогліцерину біль не вщухає, значить, у потерпілого справжнісінький серцевий напад, який не відкинеш допомогою ліків. Цей показовий симптом допоможе відрізнити серйозну проблему від простого нападу стенокардії.

5. Якщо під рукою виявився аспірин, а у хворого немає на нього алергії, необхідно дати йому розжувати 300 мг препарату. Саме розжувати! Так медикамент подіє набагато швидше.

6. Необхідно ретельно стежити за диханням і роботою серця потерпілого. У разі зупинки серця необхідно негайно приступити до реанімаційних заходів. Їх проведення до приїзду швидкої допомоги збільшує шанси хворого на виживання у багато разів! У перші секунди фібриляції шлуночків може бути ефективним прекардіальний удар. Два різких інтенсивних удари кулаком наносяться з висоти 30-40 см по грудині на кордоні її середньої та нижньої третини. При відсутності пульсу на сонній артерії після двох ударів слід негайно перейти до непрямого масажу серця і штучного дихання.https://www.youtube.com/embed/5Vy84uQm7YU?feature=oembed

Інсульт

Інсульт – це пошкодження тканин мозку і порушення його функцій, викликане порушенням мозкового кровообігу. Причини судинної катастрофи можуть бути різними: недостатнє кровопостачання однієї з ділянок мозку, мозковий крововилив, тромбоз або емболія, пов’язані із захворюваннями крові, серця, судин.

Як виявити перші ознаки інсульту, необхідно знати кожному, щоб вчасно надати допомогу, адже на рахунку кожна хвилина!

Симптоми:

1. Раптовий безпричинний головний біль.

2. Поява слабкості в м’язах, оніміння половини або окремих частин тіла (рука, нога, обличчя).

3. Може виникати порушення зору, можливо, двоїння в очах.

4. Може спостерігатися раптова втрата рівноваги й координації, виникати нудота і втрата свідомості.

5. Часто виникають порушення або уповільнення мови, у потерпілого може провисати кут рота або буде розширено зіницю на ураженій стороні.

6. Якщо ти помітив перераховані вище симптоми – дій негайно!

Перша допомога:

1. Необхідно без зволікання викликати бригаду швидкої допомоги – потерпілий від інсульту потребує негайної допомоги професіоналів.

2. Якщо хворий без свідомості, необхідно перевірити, чи може він дихати. Якщо ти виявив порушення дихання – звільни дихальні шляхи хворого, уклавши його набік і очистивши порожнину рота.

3. Перемісти хворого в зручне положення. Багато твердять, що постраждалих від інсульту чіпати та рухати категорично не можна, однак це міф!

4. Якщо є можливість, необхідно виміряти артеріальний тиск і записати показники.

5. Якщо хворий у свідомості, необхідно дізнатися, як давно стався інсульт. У перші 3 години з початку інсульту хворому може бути проведена екстрена терапія – тромболізис. Ця процедура містить внутрішньовенне введення препарату, що розчиняє згусток крові, який блокував мозкову артерію. Таким чином можна усунути або значно зменшити мозкові порушення.

6. Не можна давати хворому воду і їжу.

7. Ні в якому разі не можна давати хворому медикаменти! Знижувати тиск теж не рекомендується. Гіпертензія в перші години судинної катастрофи – норма, пов’язана з адаптацією головного мозку.

Епілептичний напад

Епілептичний напад може виглядати досить лякаюче, на ділі ж він не вимагає негайного медичного втручання. Проте знати симптоми нападу епілепсії та прості правила поводження з хворим повинен кожен!

Симптоми:

1. Найчастіше напад починається аурою. Предепілептична аура може бути нюховою, зоровою або слуховою, коли хворий відчуває незвичні запахи, звуки або бачить складні образи. Іноді під час аури хворий на епілепсію може попередити про насування нападу навколишніх, убезпечивши таким чином себе.

2. Часто збоку здається, що напад почався ні з того ні з сього – хворий видає крик і падає без свідомості.

3. Дихання утруднюється, синіють губи.

4. Виникають судоми. Кінцівки то напружуються, то розслаблюються, безладно посмикуючись.

5. Іноді хворі можуть прикушувати язик або щоки.

6. Зіниці не реагують на світлові подразники.

7. Можливо мимовільне спорожнення кишківника, блювота, рясне слиновиділення. З рота може виділятися піна.

Перша допомога:

1. Перше, що потрібно зробити, – заспокоїтися самому. Якщо хворий дав знати про можливий припадок, переконайся, що при падінні йому нічого не загрожує (гострі кути, тверді предмети й т. д.)

2. Якщо хворому під час нападу нічого не загрожує – не чіпай і не переміщай його. Будь поруч протягом усього нападу.

3. Не намагайся стримувати потерпілого в спробах зупинити судоми. Це йому ніяк не допоможе, зате може послужити причиною небажаних травм.

4. Обов’язково засічи час початку нападу. Якщо напад триває довше 5 хвилин, необхідно викликати бригаду швидкої допомоги. Тривалий напад може привести до незворотних ушкоджень клітин мозку.

5. Важливо! Не клади в рот хворому сторонні предмети. Багато хто вважає, що під час епілептичного нападу у людини може запасти язик. На жаль, це серйозна помилка. Всі м’язи, і язик в тому числі, під час нападу знаходяться в гіпертонусі. Ні в якому разі не намагайся розтиснути людині щелепи та помістити між ними твердий предмет. Існує ризик, що під час чергової напруги хворий або вкусить тебе, або отримає травму зубів або може вдавитися уламками предмета.

6. Коли напад припиниться, поклади хворого в зручне положення. Переконайся, що дихання прийшло в норму: перевір, чи вільні дихальні шляхи (їх можуть блокувати залишки їжі або зубні протези).

7. Якщо під час нападу хворий отримав травму, необхідно обробити всі рани.

8. Поки людина повністю не прийде в норму, не можна залишати її без нагляду. Якщо за припадком слідує ще один або напад епілепсії трапився вперше, хворий потребує госпіталізації.

Тільки своєчасна і грамотно надана перша, а потім кваліфікована медична допомога допоможе зберегти життя. І якщо, не приведи Господи, друга, колегу або випадкового перехожого наздожене біда, кожен з нас повинен знати, що робити.

Надання невідкладної медичної допомоги – навичка, яку повинен опанувати кожен. Обов’язково поділися цією важливою інформацією з друзями. Від біди не застрахований ніхто!