– Я любила Стефана, і він любив мене. Ми справді не хотіли грішити. Я ніколи б не наважилася просити його залишити Церкву і свою сім’ю заради мене, бо він поклявся Богові. Ми зустрічались час від часу. А одного дня сказали собі – годі

Це було велике кохання. І заборонене… Мама знала, що не може бути з ним. Тому вона дозволила йому зникнути.

Я тримав лист у руці і ще раз переглядав рядки. Хоча почерк виключав будь-яку помилку, я мав ілюзію, що це неправда. Мені довелося щипнути себе, щоб з’ясувати, що я не сплю. Люди кажуть: краще гірша правда, ніж брехня. Однак я не знаю, чи погодився б я з цим зараз. А до цього я так хотів знати, хто мій батько! Я шукав документ. Я запитав маму, коли вона ще була жива. Боже, якби я знав…

Я постійно засипав матір питаннями про батька.

– Ми розлучилися ще до вашого народження. Я не знала, що вагітна, і тоді більше ніколи його не зустрічала. Контакт обірвався – слова матері повернулись до мене, як відлуння.

Багато років я ображався на неї, що вона його не шукала, що вона нічого не розповідала про мене. Я подумав: якби він знав, то неодмінно хотів би познайомитися зі мною!

Коли я був у підлітковому віці, на мене дуже вплинуло моє напівсирітство. Таких людей, як я, було багато в школі, але тільки я не знав абсолютно нічого про свого батька.

Так я думав. Мій тато був моряком, мандрівником, авіатором, лікарем. Йому довелося їхати далеко, в чужі країни, щоб рятувати людей. Я вигадував різні історії, в які, мабуть, і так ніхто не вірив.

“Я коли-небудь розповім тобі про нього, обіцяю”, – сказала мама, коли я спробував обдурити її.

Я завжди був занадто молодий для такої історії, або вона не відчувала цього. І вона не виконала обіцянку. Вона лише сказала, що я не був плодом нещастя, бо вона його так любила. Потім вона вилила цю любов на мене. Вона так і не вийшла заміж.

Я пропонував мамі шукати батька через інтернет. Вона не хотіла. Мама не знала комп’ютера так само добре, як я, тому я міг робити це самостійно. Зрештою, я відмовився від цієї ідеї. Мені стало соромно, що я намагався її обдурити.

Я поважав її волю, хоча і не розумів рішення. Зрештою, їй було важко, також фінансово. Батько повинен платити аліменти на дитину. Я це прекрасно знав.

Без допомоги наших бабусь і дідусів нам було б дійсно важко жити. Ми ніколи не переживали. Але нашим багатством було кохання. Я пам’ятаю, це те, що я написав одного разу у своєму шкільному оповіданні, за який отримав найвищий бал. Це сподобалось і мамі, і бабусям, дідусям.

Бабуся була золотою жінкою, я її дуже любив. Зморщені, як яблуко, її руки були зношені, і вона тепло усміхалася. Вона доглядала за мною, коли мама ходила на роботу. А дідусь водив мене на риболовлю, гриби та ягоди. Ми жили за межами міста. Після відходу у інший світ бабусі і дідуся мати подарувала мені будинок. Наче вона знала, що і її дні злічені.

Їй було недобре, хвороба поглинала її зсередини. Вона втратила апетит, схудла. Нарешті, мені вдалося змусити її піти на обстеження, але на той час було вже пізно. Ось що сказав лікар:

“Я тут нічого не можу зробити”, – просто сказав він і прописав знеболюючі препарати.

Їй боліло, але вона ніколи не скаржилася. Вона не мучилась занадто довго; це добре, бо її останні дні були справді важкими. У той час, тим більше, у мене не було сміливості запитати її про батька, хоча я дуже боявся, що ніколи не дізнаюся правди. Однак вона це зрозуміла.

“Я залишила тобі лист із поясненнями”, – сказала вона мені одного дня.

Я знайшов і… у мене не вистачило мужності відкрити. Лист у запечатаному конверті лежав у дерев’яній коробці внизу шафи. Окрім цього, були дрібниці, які колись щось означали: листівка, запрошення на чиєсь весілля, кілька старих фотографій… Я довго не мав сміливості відкрити його.

Наче я відчував, що зараз для мене залишився лише цей лист. Рішення таємниці було під рукою, і я не зміг його прочитати. Я не поспішав. Наче у мене було відчуття, що мені буде важко зіткнутися з правдою. Нарешті я зварив свою улюблену каву, сів у своє крісло і ніжно розірвав конверт.

“Тепер ти розумієш, чому я ніколи не говорила ” , – написала мама. “Це нічого не змінило б, і я не знаю, як ти відреагуєш. Я пам’ятаю досі, що відчувала багато років тому. Це насправді не планувалося. Кохання захопило нас. Це був імпульс. Миттєве запаморочення. Я любила Стефана, і він любив мене, але іншою любов’ю. Ми справді не хотіли грішити. Я ніколи б не наважилася просити його залишити Церкву і свою сім’ю заради мене, бо він поклявся Богові.

Ми зустрілись час від часу. А одного дня сказали собі – годі, це не правильно. Але вийшло так як є… Мені справді соромно писати про це, хоча я вже доросла жінка.

Ти коли-небудь пробачиш мене? Чи зможеш ти мене повністю зрозуміти? Спали цей лист, прочитавши його. Так буде краще. Я не хочу, щоб це потрапило в чужі руки. Тому що, милий, ніхто, крім нас, не знає цієї таємниці. Я ніколи не говорила про це Стефану.

Ми двоє вирішили, що було б краще, якби ми більше ніколи не зустрічались. Згодом він переїхав служити у іншу парафію. Я не шукала його, і він не шукав мене. Я боялася комусь сказати, навіть священику на сповіді. Ось чому під час Служби Божої я завжди стояла збоку.

Я стільки разів вибачалася перед Богом, що він, мабуть, нарешті пробачив мене. Я ще раз вибачусь перед Ним особисто. Мої батьки ніколи не питали про твого батька. Вони поважали моє мовчання. Все, що я сказала, – це добра і порядна людина.

І що я не буду переривати цей прекрасний стан. Вони сказали: “Поки ми живі, ми будемо тобі допомагати”.
Я намагалася виховати тебе якнайкраще. Це найголовніше, що я могла тобі дати. Крім любові, звичайно. Пробач, будь ласка “.

Не знаю, скільки разів я читав ці рядки. Я також не знаю, скільки часу я сидів у кріслі. Лише звук дзвінка у двері витягнув мене з оніміння. Це могла бути лише Юля, з якою я зустрічався вже більше двох років. Перш ніж відкрити, я побіг до ванної, щоб умитись. Я виглядав погано. Злякавшись, Юля запитала, що зі мною не так. Я передав їй лист без жодного слова.

“Насправді, я не повинна читати цей лист, бо це не для мене”, – сказала Юля присівши на підлозі біля мене. – В цей момент я зрозумів, мама мала рацію. – Юлечко, дай мені сірники, ми негайно спалимо цей лист. Повертатися до минулого немає сенсу, тим більше, що ми не будемо його змінювати. Майбутнє важливіше. Я люблю тебе, і так буде завжди. Незалежно від того, що я сьогодні дізнався.