Я багато разів запитувала Павла, як можливо, що він, такий теплий, відкритий і добрий до людей, не розмовляє зі своїм рідним братом, але він ніколи мені цього не пояснював. Це була єдина таємниця, яку він мав від мене. І ось, коли Михайло став переді мною, я відчула, ніби Павло піднявся з могили.

Коли наша машина виїхала на вибоїсту грунтову доріжку, залишивши за собою стіну пилу, я була щаслива і схвильована. Ми з чоловіком Павлом мали побачити територію для нашого дачного будинку, який ми збиралися збудувати. Тепер, коли нам обом наближалося п’ятдесят, а наші доньки пішли своєю дорогою, ми вирішили, що було б добре мати якийсь оазис миру для себе.

– Це тут. Ціна хороша, а площа… Переконаєшся сама, – сказав Павло.

Він вийшов з машини і зробив рукою широку дугу.

Я була вражена. Район тихий, лісистий, внизу, між високими соснами, блищало невелике озеро, а довколишні дачні будинки були досить далеко, щоб ми могли тут почуватись комфортно.

– Ти нічого не скажеш? – спитав чоловік, обіймаючи мене.

Повітря пахло ранньою осінню, листя починало золотитися, але сонце все ще яскраво світило.

– Якщо ми зараз купимо ділянку, ми можемо відкласти її до весни, а потім розпочати будівництво, – сказав я, милуючись соснами.

Я вже бачила, як ми запрошуємо своїх доньок з їхніми чоловіками та онукою, або наших друзів. Місце було миле.

Зима була мрією, а навесні розпочали будівництво. Фундаментом мав бути камінь, дерев’яні стіни, а цей милий балкон нагорі… Я не могла дочекатися, коли все буде готове.

У нашому житті не все було просто. По-перше, перші роки після весілля ми допомагали донечкам, потім я працювала на двох посадах в школі, а Павло працював у нашій компанії, але зараз все змінилося. Я викладаю лише у середній школі, Павло пригальмував, найнявши довіреного менеджера, і у нас було достатньо часу для себе. Увесь час я думала, як чудово було б лежати на ґанку в нашій дачі і потягувати лимонад, дивлячись на ліс і мерехтливе озеро між сосновими гілками.

– Про що ти думаєш? – спитав Павло, коли я закінчувала свою домашню роботу.

– Але ж ти знаєш.

– Я знаю. Про наш другий медовий місяць. Він усміхнувся.

Я подивилася в його сірі очі і подумала, що ніколи не була такою щасливою. Мені і в голову не спадало, що наді мною збираються чорні хмари…

Я пам’ятаю той день у травні, як і сьогодні. Ми були з Павлом у магазині. Дача фактично була готова, залишились лише оздоблювальні роботи. Я вибирала горщики для рослин на внутрішньому дворику, чоловік розглядав панелі, коли задзвонив його мобільний телефон.

– Яка невдача? Що зламалося?! Ало! Ало! Я вас погано чую, – крикнув він у слухавку.

– Боже, мабуть, щось на будмайданчику, – зітхнула я.

Останнім часом команда працює не так гладко, як спочатку, і вони постійно сперечалися щодо грошей.
Слухайте, зв’язок обірваний, але, думаю, у них є проблема з водою на будівельному майданчику. Труба чи щось інше зламалося, принаймні з того, що я міг зрозуміти, – сказав Павло. – Я відвезу тебе додому, а потім поїду туди подивитися, що сталося?

Коли я повернулася додому від свого друга, близько десятої вечора, мого чоловіка ще не було. Спочатку я навіть не нервувала, врешті-решт, він іноді запізнювався. Але коли після одинадцятої його все ще не було, а телефон замовк, моє занепокоєння зростало в мені щохвилини. Я вийшла на балкон і сіла у темряві, думаючи, що його могло зупинити? Я втрачала розум, коли задзвонив телефон.

– Що ти робиш? – з докором сказала я, думаючи, що дзвонить мій чоловік.

Бо хто ще міг бути в цю годину?

– Пані Наталя? – запитав серйозний чоловічий голос.

Коли я підтвердила, чоловік сказав, що мій чоловік потрапив у…

– Мені дуже шкода, ваш чоловік… його більше немає…

З тієї кошмарної ночі я пам’ятаю лише божевільну поїздку до лікарні далеко від нашого міста, плач дочок і невіру.

– Це помилка, дівчата. Тато чудово їздить, у нього все добре, я постійно повторювала.

Мар’яна, сидячи зі мною на задньому сидінні, обгорнула мене ковдрою, Катерина голосно плакала. Чоловік молодшої доньки їхав мовчки, він розумів наш біль і навіть не намагався заспокоїти нас.

Тоді було лише страждання. Я все ще не могла повірити, що мого чоловіка більше немає, йому не було навіть 50 років, він навіть не попрощався з нами… Я все ще сподівався, що одного ранку я прокинуся з Павлом.

На похороні найбільшим здивуванням для мене стала зустріч з Михайлом, братом Павла. Я знала, що у мого чоловіка був брат-близнюк, але не більше. Михайло роками суперечить родині. Він постійно проживав у Львові, з родичами не контактував.

Я багато разів запитувала свого чоловіка, як можливо, що він, такий теплий, відкритий і добрий до людей, не розмовляє зі своїм рідним братом, але він ніколи мені цього не пояснював. Це була єдина таємниця, яку він мав від мене.

І ось, коли Михайло став переді мною, я відчула, ніби Павло піднявся з могили. Те саме пряме, світлооке обличчя, таке ж темне, хвилясте волосся, така ж легка нахмуреність навколо рота…

– Вибачте. Я бачу, що моя раптова присутність після стількох років мовчання не полегшує вам усе, але як я міг не прийти? Він сказав, коли вся сім’я зібралася у мене вдома після прощання.

“Звичайно, ти не міг не прийти, але ти дуже схожий на мого чоловіка… Я якось звикну до цього”, – сказала я.

Дивлячись на Михайла, я мучилась, знаючи, що це не мій чоловік, і також відчувала якесь дивне полегшення. Спостерігаючи за ним таємно здалеку, я сказала собі, що це Павло, і вся родина була з нами з іншої причини.

Михайло пробув в Тернополі ще кілька днів. Після першого ж смутку я почала шукати його компанію. Я хотіла послухати його голос, подивитися на нього, уявляючи, що це Павло.

– Мамо, ти не можеш цього зробити, – дорікала мені Мар’яна, здогадуючись про все. Ти проводиш з ним дні, але він просто брат нашого тата, – кричала вона, додаючи, що люди починають пліткувати.

“Люди завжди говорять”, – сказала я, бажаючи применшити все.

Що я могла сказати? Що мене якось тягне до Михайла, що я мушу на нього подивитися, бо мені легше впоратися з відходом мого чоловіка? Коли він нарешті пішов, я заплакала. Лише коли він сів у поїзд, я зрозуміла, що це була просто ілюзія, що Павла немає, що його брат, мабуть, більше ніколи не приїде до нас, і я залишусь одна.

Я наполягала на контакті. Я навчилася надсилати електронні листи, писала Михайлу і дзвонила. Спочатку я все ще думала лише про Павла. Навіть їхні голоси були майже однакові, тож коли Михайло подзвонив мені, я уявила, що це мій чоловік. Дочки все більше хвилювались.

– Мамо, це починає ставати одержимістю, ти хвора, ти ігноруєш усі факти, – скрикнула Мар’яна. – Зрозумій, татуся вже немає, а ваша дружба з братом, м’яко кажучи, неприємна. Мамо, будь ласка, закінчуй це, – благала Катерина.

– Але що я повинна закінчити? Ми лише надсилаємо один одному листи, іноді дзвонимо.

– Для чого?

– Бо це родина, бо він мені нагадує тата, бо…

– Але він не тато, ти все одно не розумієш?! – кричала Мар’яна, вибігаючи з моєї квартири.

Михайло прибув до Тернополя в річницю мого чоловіка і знову, побачивши його, я мало не знепритомніла.

– Я прийшов запитати, як справи? – Він сказав.

Він також додав, що хоче перевірити, як живуть його батьки. Тепер, коли вони самі, пора забути про минулі суперечки.

Михайло пробув два тижні. Він допоміг мені продати дачу. Я навіть не могла й думати про те колись омріяне місце, через яке Павла зараз немає. Ми знову провели багато часу разом. Ми були вражені тим, що ми так добре поговорили. Михайло був схожий на дзеркальне відображення Павла, але він мав різні погляди. Іноді ми сперечалися, іноді сміялися, мені було добре в його компанії.

Проблемою були люди. Не тільки сім’я, а й сусіди. Коли я поверталася з Михайлом із прогулянки, сусід подивився на мене з презирством. Я розуміла, що схожість Михайла з моїм покійним чоловіком викликала нездорову асоціацію, але чому люди не могли просто зрозуміти, що нас тягне загальна трагедія? І вони побачили лише дешеву рану.

– Мамо, перестань з ним зустрічатися. Люди кажуть, що у вас роман, якийсь…

“Не смій зі мною так більше говорити”, – перебила я Мар’яну.

Як вона могла підозрювати, що я та Михайло… Боже мій.

– Він теж страждає, ти не розумієш?!

– Звичайно! Він сидить у Львові більше 25 років, і ти кажеш, що йому важко?!

– Так, йому важко. Якщо ти не можеш цього зрозуміти, принаймні намагайся не нападати на свою матір. Я пережила занадто багато, щоб ти мені нашкодила, сказала я, але Мар’яна все ще сердилася на мене.

– Неозброєним оком видно, що ти закохана у нього.

– Слухай? Я заїкалася, але моя дочка вже виходила за двері.

Останнім часом всі наші розмови закінчувались грюканням дверей.

Я вийшла на балкон і сіла на лежак. Я заспокоїлася і почала думати про слова Мар’яни. Після відходу Павла минуло більше 1,5 року. Я намагалася зрозуміти, що я насправді відчуваю щодо брата мого покійного чоловіка? Мені подобається він як чоловік, я все ще уявляю, що він Павло, а може… Ні! Це дурниця, сказала я собі, хоча перші страхи почали мене турбувати кілька місяців тому. Ні, це не було якесь просте захоплення, це також не було романтичне кохання, але… Я навіть уявити не могла дня без повідомлення від Михайла. Це було нормально?

Я вирішила закінчити це до того, як все вийде з-під контролю. Я не відповідала на дзвінки, я перестала відповідати на електронні листи. Михайло поцікавився, що сталося, і нарешті він прийшов.

– Чому ти мене ігноруєш? Я думав, що ми друзі, – з докором сказав він, стоячи біля дверей моєї квартири.

– Михайле, це не так просто… – почала я, роздумуючи, що саме йому сказати.

– Ти впустиш мене? – спитав він, піднімаючи з підлоги громіздку дорожню сумку.

– Ой, вибач. Звичайно, заходь, я запросила його, відчиняючи двері ширше.

Він сказав, що не розуміє раптового мовчання, він хвилюється, що він мене образив.

– Слухай, Наталю. Я подбаю про тебе, – раптом зізнався він, обіймаючи мене.

Я оторопіла.

“Михайле, я не…”

” Я знаю, що це певним чином неправильно, але… я люблю тебе “, – сказав він, тримаючи моє обличчя в руках.

Я почала плакати, раптом відчувши, що загубилася у всьому цьому. Я не знала, чи мене так тягне до Михайла, чи, можливо, просто тому, що він схожий на людину, з якою я прожила стільки років?

– Зупинись, ми навіть не можемо про це думати, – крикнула я, відштовхуючи його. – Іди звідси, ти ще не розумієш, що ми не повинні бачитися?!

– Наталю…

– Перестань. Залиш мене в спокої.

Він трохи постояв у залі, а потім вийшов на сходову клітку.

– Я буду ще кілька днів у Тернополі, зателефоную, – сказав він.

– Ні. Ми мусимо перестати бачитися, перестати телефонувати, писати та говорити. Я не знаю, хто ти. Це дзеркальне відображення Павла чи Міша? Я не знаю, що відчуваю, не знаю, що робити…

– Наталю, подумай про те, що я тобі сказала. Я знаю, що у тебе є скарги на те, що це недоречно, але… Я відчуваю, що я тобі не байдужий.

Коли він пішов, я все зрозуміла. Так, я любила брата мого чоловіка і лише зараз, коли він несподівано став біля дверей, я зрозуміла, що це любов і я люблю Мішу, а не лише спогад про Павла. Я люблю розмовляти з ним, його близькість, сміх, нашу розмову за кавою. Але як я можу зараз подивитися в дзеркало, як пояснити своїм коханим, що я відчуваю щось подібне, і чи можу я до самого кінця бути впевненою, що люблю Михайла за те, хто він є, а не за те, як він виглядає? – дивувалася я, плачучи.

Мені було боляче, але я прийняла своє рішення. Я його вже не бачу. Я повинна забути про все це. Якнайшвидше. Протягом наступних пів року я уникала з ним контакту.

Тоді було літо і ще одна осінь. Михайло розумів мене і мовчав.

Під час нашої наступної зустрічі він сказав:

“Мої почуття не змінилися”, – почав він, але я відрізала його.

– Я вдова твого брата, ми навіть не можемо про це думати.

– Але я люблю тебе.

Я не могла цього заперечити.

“Я знаю, що це незручно, що твої дочки, мабуть, будуть мене ненавидіти, що ти почуваєшся погано, але іноді у житті любов йде дивними шляхами”. Може, це було призначено для нас? Павло зник, але, можливо, доля хоче, щоб ти все ще була щасливою? Думаєш, він був би радий бачити тебе такою засмученою? Наталя, минуло більше 2,5 років.

– Ти добре знаєш, що справа не в цьому.

– Я знаю, але чи впливаємо ми на свої почуття? Я люблю тебе, я в цьому впевнений. Я думав, що це пройде, я пішов, я перестав з тобою говорити, але все одно відчуваю те саме. Я люблю тебе, і вважаю, що варто дати один одному шанс!

– Шанс на що? Щоб нас зненавиділа сім’я, щоб люди відкинули? Ти цього хочеш? – сказала я.

– Я хочу тебе, Наталю. І я зачекаю, скільки треба. Ти знаєш, Павло колись забрав у мене жінку, тож тепер ми будемо рівними , – сумно сказав він.

– Павло забрав твою жінку? – Я була здивована. – Чому я не знала про це?

– Це не секрет. Вся родина знає, що це стало причиною нашого конфлікту. Ми їли себе так тупо багато років. Не варто було…

– Ви посварилися через жінку?

– Так. Через Марічку. Вона була моєю нареченою, ми збиралися одружитися. Це було ще в училищі. Павло трохи заздрив мені, але тримався на відстані. Тоді його лише захоплювали змагання з плавання та навчання. Однак за літній табір все змінилося.

Павло раптом почав бігати навколо Марічки, вони разом зникли в лісі, плавали, одного разу я виявив, що вони цілуються. Ми билися з Павлом, вперше в житті говорили сильні слова.Через два місяці Марічка сказала, що чекає дитину. Павло був упевнений, що це його дитина, я не міг йому пробачити крадіжки моєї нареченої. Одразу після закінчення університету я поїхав до Львова, Павло залишився з Марічкою. Через деякий час виявилося, що дівчина бреше. Батьком дитини був не він.

– Однак ми таїли сильну образу дин на одного. – Ніхто з нас не звернувся першим, і наша суперечка зростала з роками. Я звинуватив його у крадіжці моєї дівчини, він звинуватив мене – я не знаю, за що, крім того, наші батьки стали на бік Павла, пояснюючи, що любов має свої права.

Тож мій улюблений Павло мав свої секрети, подумала я.

– Тепер ти розумієш, що часом життя веде нас своїми шляхами? Ти хочеш упустити черговий шанс від долі, бо він не підходить?

Коли ми сиділи там, у цьому приємному кафе, я зрозуміла, що не хочу втратити цей шанс. Можливо, мої дочки будуть ображені на мене, можливо, сусіди вкажуть на мене пальцями, але що ж? У всіх них є хтось, тільки я одна. Я думаю, що варто набрати сміливості щось зробити з цим.

– Львівський оперний театр справді такий гарний, як його показують по телевізору? – спитала я, взявши його за руку.

– Чи хотіли б ти переконатися на власні очі? – спитав він, дивлячись мені в очі.

Я глибоко вдихнула, а потім сказала:

“Так”.

Раптом я відчула полегшення і впевненість у тому, що Павло зрозуміє. Напевно. Зрештою, ні Михайло, ні я цього не планували. Любов часто веде нас своїми шляхами…