Що ти в ній знайшов? Кого до нас привіз? – Приблизно такі фрази читалися на обличчях жіночої половини сім’ї. Віталік засумував. Його майже силою потягли до рідні в сусідній будинок. Все за звичаєм пішло. А мила міська дівчинка Соня залишилася одна у великій кімнаті. У плити і води в відрі, з ковшиком

Перший хлопець на селі – високий і ставний Віталік – після армії вступив на навчання до медичного університету. Мрія у нього була ще зі школи стати лікарем. Одного разу отримав по голові гайковим ключем, крові налилося мало не по коліно. Хлопчика привезли в велике село, в лікарню. Операційна. Шви. Хірург, який жартував і здавався всемогутнім, назавжди врізався в пам’ять.

Але в науці у хлопця справи пішли не блискуче. Віталік тупив, гальмував, ледь не вилетів на першому курсі, потім на другому остаточно загруз, забуксував, і тут звернув увагу на тиху відмінницю Соню.

Вона носила окуляри, знала відповіді на самі хитромудрі питання найшкідливіших викладачів. Вона не відрізнялася красою обличчя або фігурою. Вона дівчина добра, сором’язлива, скромна, поки мова про науку не заходить. Там – так, крила розправляє, сперечається, гарячкує. Викладачі її обожнюють. Віталік подумав: чому б і ні?

Зачарував. Трошки – як умів – позалицявся: в кіно зводив, пригостив морозивом. А на третьому побаченні спробував… самі розумієте. Соня зізналася, що у неї ще ні з ким, ніколи. І … кущі за кінотеатром не зовсім підходяще місце для першого разу.

А де ж тоді? На наступний день поїхали на дачу. Там все і сталося. Віталік на зворотній дорозі в електричці дивився на рожеві вушка своєї дівчини і відчував не гордість переможця, як з ним зазвичай було, а якусь дивну ніжність.

Соня закохалася як божевільна. Написала за Віталіка реферат, намалювала альбом з гістології. А Віталік через тиждень з подивом зрозумів, що така звичайна, а в чомусь навіть смішна Соня – відчувається своєю, рідною, потрібною. Зрозумів – треба брати. І запропонував одружитися.

Ох вже ці студентські шлюби. Сьогодні розписалися – завтра розлучилися. Віталік познайомився зі своєю майбутньою сім’єю. Сувора мама Соні працювала завучем у школі і вміла подивитися так, що ноги підгиналися. Стало ясно, чому Соня така затиснута.

Гарний, міцний з великими очима і яскравою посмішкою, Віталік – справив на майбутню тещу сприятливе враження. Орел. Ще років кілька – і лікар. А що з того, що з села? Діти здоровіші будуть.

До речі, про село.

Студенти подали заяву. І поїхали знайомитися з ріднею нареченого в село. Соня в автобусі дрімала, притискалася щокою до міцного плеча Віталіка і відчувала себе щасливою.

Пройшлися від зупинки пішки. Зібрали півсотні незадоволених жіночих поглядів. Хто ж це їх холостяка завидного забрати зібрався? Що за змія підколодна приповзла? Короткозора Соня на своє щастя і половини гримас та усмішок не бачила. Увійшли у двір, потім в будинок. І тільки за суворими осбличчями мами і молодшої сестри Віталік зрозумів, що справа погана.

Його наречена була їм чужа. Цілковито. Може бути, за небачену красу або велике багатство – простили б вибір улюбленого Віталіка. Але тут?

– Що ти в ній знайшов? Кого до нас привіз? – Приблизно такі фрази читалися на обличчях жіночої половини сім’ї.

Віталік засумував. Його майже силою потягли до рідні в сусідній будинок. Все за звичаєм пішло. А мила міська дівчинка Соня залишилася одна у великій кімнаті. У плити і води в відрі, з ковшиком. Її сказали приблизно так:

– Через пару годинок повернемося. Ти вже нас нагодуй, напій.

Люди при виході кидали через плече єхидні погляди. Хтось навіть зробив вигляд, що спльовує. Соня озиралася з переляканим виглядом. Такої підстави вона не очікувала.

Міська дівчинка могла яєчню зобразити, сир зі сметаною замісити, ну картоплю посмажити або бутерброд зробити. А спорожнілий будинок ніби натякав, що наближається перший в житті відмінниці Соні провальний іспит.

Дівчина впала на лаву біля вікна, не розуміючи, за що хапатися. У сараї оглушливо мукала корова. На подвір’ї голосно лаялися гуси.

Серце билося. Це кошмар. У що вона вплуталася? Чому Віталік не попередив? Що робити? Бігти?

Думки металися, стикалися, розбивається на мотлох. Соня спочатку схлипнула раз, другий, а потім почала ревіти.

З кута, через квітчасті фіранки пролунало глухе кряхкання, чи то кашель, чи то сміх. Потім фіранка відкрилася. Показалася у вікні старенька бабуся. Докульгала до дівчини, взяла за підборіддя. Заглянула в очі. Прорекла хрипко:

– Ніжна. Добра. Очки розумні. Любиш Віталіка нашого, значить встигнемо.

– Що встигнемо?

– Млинці, кашу, суп.

Бабка видерлась на табурет. І стала командувати: де що брати, куди нести. Ніж в її руках миготів, немов промінчик сонця на поверхні дуже швидкої річки. Соню вона називала Дитинко.

Віталіка наречена носилася вліво, вправо, подавала, виливала. Через якийсь час зрозуміла, що схожа на тупого асистента талановитого хірурга. І так буває – лікар оре за себе і за косорукого помічника заодно.

Порівняння заспокоїло. Соня зібралася. Стала задавати питання. Справа не пішла, а полетіла. Бабуся схвально кивала.

Хвилин за п’ять до появи рідні бабуся сходила на подвір’я, в туалет, потім вмилася, попила водички, прилягла у себе в закутку під іконами. Перехрестилася. Пробурчала в бік дверей.

– Будуть вони скоро тут! Нічо, дитинко, мовчи і посміхайся. І не говори про мене.

Підморгнула, закрила очі. Під бік негайно прилаштувався рудий кіт, більше схожий на дикого звіра, ніж на домашнього вихованця. Бабуся засопіла, почала хропіти. Кіт замуркотав, неголосно.

Соня закрила фіранку і озирнулася. На столі все було готово до прийому сім’ї, яка ввірвалася в будинок через мить. За плечима рідні пливло винувате обличчя Віталіка. Соня зрозуміла, що зовсім не сердиться на коханого. Ну не попередив, буває. Явно не зі зла.

Майбутня свекруха щільно стиснула губи. У тиші оглянула стіл, не поспішаючи підійшла, спробувала суп, кашу. Кивнула. Мовляв, можна їсти.

– Сідайте, гості дорогі. Спробуємо, чим нас невістка труїти буде.

Всі сміялися. З нізвідки з’явилося вино. Обличчя людей перестали здаватися злими і небезпечними. Віталік нарешті вирвався з рук рідних. Сів поруч з Сонею, обняв. Від нього трохи пахло алкоголем, а в очах замість збентеження і печалі читалося величезне питання.

Такого столу він явно не чекав. Був упевнений, що Соня в кращому випадку з кашею впорається. І дивувався. Чого ще я не знаю про тебе, радість моя? Соня мовчала і посміхалася.

На зворотному шляху до автобусу йшли повільно, Віталік тягнув сумку з гостинцями, Соні нести важке не дав.

А вже в місті, коли проводжав до будинку, запитав в під’їзді. Чи не сердиться Соня? Вона підвелася навшпиньки. Поцілувала не в губи, в лоб. І відповіла абсолютно чесно.

– Ні краплі.

Про таємну допомогу вона нікому не розповідала. Віталіка прабабуся вже років десять як вважалася без розуму. І пішла з життя менше ніж через місяць після візиту майбутньої невістки. Більше вони ніколи не бачилися.

Як ви думаєте, з ким все село вітається шанобливо з поклонами і глибокою повагою? Деякі навіть кланяються?

Вірно, Соніна мама вміла і вміє вселити трепет. Пробирає навіть механізаторів.

Свекор зі свекрухою, коли вона на місяць або два приїжджала з онуками на свіже повітря влітку – ходили біля неї навшпильках.

Заміжня Соня була і є щаслива. Дисертації написала собі, Віталіку. Потім і синові з донькою з навчанням і наукою допомогла.

Зараз завідує відділенням. Віталік працює головним лікарем. У нього виявилася ділова хватка. Бували у наших героїв і важкі часи. Не будемо брехати. Але Соня сама собі шептала.

– Нічо, дівонько, ти впораєшся.

І все налагоджувалося.