Покров Пресвятої Богородиці: що потрібно, а що заборонено робити

У жовтні християни відзначають дуже важливе свято – Покров Пресвятої Богородиці. Про який «покрив» йдеться, що святкують в церкваях і сім’ях, а також які існують традиції та заборони – читайте в матеріалі.

Коли відзначають Покрову Пресвятої Богородиці?
Покров Пресвятої Богородиці – неперехідне свято, тобто його відзначають щорічно в один і той же день – 14 жовтня.

Історія
В основі свята лежить історія про явище Богородиці в Константинополі. Згідно з легендою, на околиці міста стояв Влахернський храм, в якому зберігалися християнські святині – покрив та пояс Діви Марії. У момент, коли візантійська столиця опинилася в облозі ворогів, її жителі зібралися в храмі, щоб попросити Небеса про захист їхніх життів.

Під час літургії людям з’явилася Цариця Небесна – вона почала молитися, а потім підійшла до престолу, зняла покрив зі своєї голови і розкрила його над людьми. Це стало знаменням про те, що життя християн будуть захищені від ворогів.

Традиції свята
На Різдво Богородиці кожен православний повинен не тільки сходити до церкви, а й здійснити кілька обов’язкових обрядів. Розповідаємо докладніше про них.

У давньослов’янській традиції свято Покрова позначало завершення сільськогосподарських робіт і наступ зими. У цей день господині починали готувати житло до настання холодів. З цим торжеством також пов’язана приказка: “Покров криє землю то листом, то снігом”.

У давнину Покров називали жіночим святом і пов’язували його з хусткою, що покриває голову нареченої. В цей час починався так званий сезон весіль – сім’ї, створені в цей час, називали міцними і щасливими.

Також існувало повір’я, що якщо в ніч перед Покровом спекти хліб і поставити його на підвіконня, то до ранку в будинок постукає суджений.

На свято 14 жовтня було прийнято готувати млинці. А після цього господині брали тарілку і обходили всі кути в домі, при цьому читаючи молитву Божої Матері. І тільки після цього починалося святкове застілля.

В цей день також було прийнято пекти коровай, а після пригощати їм сусідів і родичів. А залишки хліба потрібно було засушити і зберегти до настання Великого православного посту.

Пари, які одружилися на Покрова, повинні зробити собі ложе з 21 житнього снопа. У давнину така традиція вважалася запорукою щасливого шлюбу на довгі роки.

Вважалося, що на свято 14 жовтня потрібно топити домашню піч гілками фруктових дерев – тоді в житлі буде тепло всю зиму.

Кожна жінка в цей день повинна покрити свою голову хусткою – таким чином вона покаже свою повагу до Богородиці.

Вважається, якщо дівчина вмиється ранковою росою до сходу сонця, то її точно посватять в цьому році. А щоб бути здоровим і сильними, кожен повинен спалити свій старий одяг.

Прикмети на Покров Пресвятої Богородиці
В основному прикмети цього дня стосувалися особистого життя, адже Покров був періодом весіль на Русі. Так, вважалося, яка дівчина в храмі першою поставить свічку Богородиці, та швидше за всіх і вийде заміж.

У давнину говорили: за ким юнак на Покров доглядає, до тієї скоро свататися і прийде.

Весілля на Покров – буде міцний шлюб. А сніг 14 жовтня позначав щастя і взаєморозуміння в сім’ї.

Також опади на свято позначали велику кількість весіль до настання Великого посту.

Чого не можна робити
На Покрову Пресвятої Богородиці, як і на більшість інших християнських свят, існує ряд строгих заборон, які не рекомендується порушувати, щоб не накликати на себе гнів Господній.

Зокрема, категорична заборона накладається на роботу по дому – це стосується прибирання, шиття, прання, прасування або ремонту – все це слід перенести на інший день. Варто пам’ятати, що православні свята створені для того, щоб людина могла відвернутися від буденної суєти і присвятити свій час і увагу чомусь духовному.

Однак зустрічати свято в брудному будинку категорично заборонено – так ви покажете неповагу до Небес і Богородиці.

14 жовтня категорично заборонено лаятися, лихословити і вступати в конфлікти – вважається, що вся негативна енергія повертається назад потрійний силою.

Також на Покров не можна відмовляти у гостинністі. Чим більше привітних прийомів гостям ви надасте, тим більше достатку буде в будинку.

Покрова не випадає ні на який пост, тому на святковому столі може стояти будь-яка їжа – ніяких обмежень немає. Однак дуже важливо утриматися від обжерливості та спиртних напоїв.

Крім того, в цей день не можна позичати або брати щось у борг. Це правило стосується не тільки грошей, а й інших предметів, в тому числі і їжі.