Перша допомога при втраті свідомості. Затям собі: ні в якому разі не…

Кожен із нас хоч раз в житті ставав свідком нещасного випадку: один приймав блискавичне рішення і кидався на допомогу стрімголов, інший же розгублено опускав руки, адже просто не знав, що робити в критичній ситуації.

Короткочасна і раптова втрата свідомості, або непритомність, – невідкладний стан, від якого не застрахований ніхто. Страх, нервове потрясіння, фізичне виснаження або недостатня кількість свіжого повітря в приміщенні – причин безліч, але висновок один: надавати першу допомогу в цьому випадку повинні вміти всі!

Надання першої допомоги при непритомності – елементарний базовий навик, яким повинна володіти кожна свідома людина. Сьогодні наша редакція розкладе по поличках, як правильно надати першу долікарську допомогу і привести людину до тями якомога швидше. Запиши, збережи в закладках або вивчи напам’ять – від критичної ситуації не застрахований ніхто!

Перша допомога при непритомності

Симптоми непритомності:

Запаморочення, раптова слабкість, нудота, каламуть перед очима, шум у вухах, оніміння кінцівок – симптоми, які найчастіше передують непритомному стану.

Пульс слабкий, поверхневий, артеріальний тиск різко знижений.

Дихальні шляхи потерпілого, як правило, вільні, але дихання поверхневе і рідке.

Реакція зіниць на світло слабка, рефлекси часто пригнічені.

Шкірні покриви бліді, холодні на дотик, покриті потом.

У момент втрати свідомості потерпілий падає. Цей симптом обумовлений захисними механізмами організму: виявляється, в горизонтальному положенні нормалізується кровопостачання мозку, тому через деякий час хворий благополучно приходить до тями без сторонньої допомоги.

Причини непритомності:

Іноді визначити причину втрати свідомості просто: вразливу дівчину вразив вигляд крові або, наприклад, занадто старанний спортсмен здався під натиском фізичного виснаження. У деяких випадках причина непритомності несе в собі куди більше небезпек, а щоб напевно розібратися, чим викликаний раптовий напад, ми розповімо, які бувають різновиди непритомності.

1. Вазовагальна непритомність

Від такої непритомності не застрахований ніхто, особливо надто вразливі люди. Причиною короткочасної втрати свідомості може стати переляк, тривога, напруга, кашель, вигляд крові та навіть сміх. І нехай це найбезпечніший вид непритомності, всім без винятку потрібно вміти надавати долікарську допомогу в подібній ситуації.

2. Серцева непритомність

Серцева недостатність, аритмія та інфаркт можуть супроводжуватися втратою свідомості. Це та ситуація, в якій необхідно негайно виявити причину непритомності, вжити належних заходів і викликати швидку допомогу.

3. Постуральна непритомність

Непритомний стан може виникнути після тривалого перебування в положенні стоячи, при різкому переході з горизонтального у вертикальне положення, при значній крововтраті, анемії або зневодненні організму.

4. Неврологічна непритомність

Інсульт, мігрень, надмірні фізичні навантаження і перегрівання – ще одна причина втрати свідомості, яку не можна залишати без уваги.

Алгоритм надання першої допомоги:

1. Перше, що потрібно зробити негайно, – укласти потерпілого в горизонтальне положення на спину з піднятими на 45 ° нижніми кінцівками (положення Тренделенбурга), щоб голова і плечі перебували нижче рівня тазу. Досить укласти ноги хворого на стільчик або, наприклад, лаву, якщо неприємність сталася на вулиці.

2. Далі необхідно забезпечити достатній приплив кисню, а саме: розстебнути частини одягу, що здавлюють  (комір сорочки, манжети, пояс, зняти шарф) і відкрити вікна в приміщенні. Також потрібно повернути голову потерпілого набік, щоб уникнути аспірації блювотних мас.

3. При можливості необхідно піднести до носа хворого ватний тампон, змочений дратівливою речовиною (це нашатирний спирт, оцет, ефірна олія з різким запахом), щоб простимулювати дихальний і судинний центри. Вдихання парів нашатирю зазвичай допомагає повернути потерпілому свідомість в короткі терміни.

4. Ще один дієвий спосіб допомогти – покласти на лоб потерпілого мокрий і холодний рушник або змочити його обличчя холодною водою, поплескати по щоках і інтенсивно розтерти вушні раковини.

5. При тривалій втраті свідомості потрібно розтерти верхні й нижні кінцівки потерпілого, обкласти його грілками або укрити пледом, а після повернення у свідомість напоїти гарячим чаєм і заспокоїти.

6. Ні в якому разі не піднімай хворого після його повернення у свідомість! Дай йому отямитися і терміново виклич швидку допомогу. Непритомність може бути симптомом серйозних проблем зі здоров’ям , тому потерпілий в будь-якому випадку потребує професійного огляду.

Ми не раз розповідали та показували, як надавати першу допомогу в критичних ситуаціях, але готові повторювати це знову і знову – ти навряд чи пробачиш собі, якщо, боронь Боже, друга або випадкового перехожого наздожене біда, а ти не зможеш допомогти.

Непритомність – явище не рідкісне, а вміння без тремтіння в колінах зробити правильний вибір і надати потерпілому першу долікарську допомогу стане в пригоді всім.

Вважаєш статтю корисною? Поділися нею з друзями!