Олег знав, що моя мама налаштована проти нього, і заявив, що коли одружимося, він не хоче бачити тещу в нашому домі.

Стосунки з мамою дуже зіпсувалися після того, як я вийшла заміж. Мама намагалася мене вберегти від цього, а коли зрозуміла, що я її не послухалася, практично перестала зі мною спілкуватися.

Моя мама вийшла заміж в 18 років. Вона дуже закохалася в батька. Він мав великий успіх у дівчат і користувався цим. У їх числі опинилася і мама. І незабаром з’ясувалося, що вона в очікуванні.

Батьки мами наполягли на тому, щоб він офіційно з нею одружився. В результаті мої батьки зареєстрували шлюб за кілька місяців до мого народження.

Бабуся і дідусь, батьки моєї мами, придбали молодятам однокімнатну квартиру. Обставили її всім необхідним для нормального життя сім’ї. Але проіснувала сім’я недовго. Тато не мав серйозних почуттів до мами, і навіть почав звинувачувати її в тому, що вона «зіпсувала йому життя», змусивши одружитися. Він почав відкрито їй зраджувати.

Мама любила, терпіла і сподівалася, що рано чи пізно він заспокоїться і, як то кажуть, все стерпиться-злюбиться. Тато ж і не думав заспокоюватися. Коли мені було два з половиною роки, він пішов з сім’ї. Мама вже не боролася за збереження шлюбу. Він вимотав і висушив її. Це мені розповідала бабуся, шкодували, що вони з дідусем змусили його одружитися з їхньою донькою.

Ми продовжували жити з мамою удвох в тій же однокімнатній квартирі. Незабаром серйозно занедужала і пішла з життя бабуся. Дідусь через два роки привів у свій дім іншу жінку з дитиною і вже рідко спілкувався з нами. Без бабусі ми немов осиротіли, якщо не брати до уваги двоюрідної сестри мами, яка жила в іншому районі нашого міста. Спілкувалися ми з нею нечасто. У неї була своя велика родина – чоловік і троє дітей.

Мама, так і не встигнувши отримати професійної освіти, працювала на різних роботах з невисокою зарплатою. З самого раннього дитинства вона вселяла мені, щоб я ні в якому разі не послідувала її прикладу. Треба обов’язково дуже добре вчитися, здобути вищу освіту, влаштуватися на роботу за фахом. Де гідно оплачуватиметься праця.

Лише потім думати про заміжжя і дітей. Підходити до вибору чоловіка потрібно серйозно, з розумом, щоб не опинитися в такій ситуації, як вона. І не жити в такій бідності, як ми з нею.

Як я не старалася, але вийшло все так, чого найбільше не хотіла моя мама. Після школи я закохалася в Олега, хлопця із сусіднього двору, який тільки закінчив училище і почав працювати на заводі. І я не послухала порад мами, не піддалася її умовлянням і навіть благання. Олег знав, що моя мама налаштована проти нього, і заявив, що коли одружимося, він не хоче бачити тещу в нашому домі. Я думала, це він зопалу так сказав. Згодом і мама заспокоїться, і він відійде.

Ми зняли однокімнатну квартиру. Мама віддала мені з речей все, що могла, а також невелику суму грошей, яку збирала для мене. І сказала: «Ти зробила свій вибір. Живи тепер, як хочеш. Я не буду втручатися у ваше сімейне життя. Я робила для тебе все, що могла. І продовжувала б робити, якби ти не вирішила так рано вийти заміж. Та ще таку людину вибрати собі за чоловіка. Якщо виникнуть з твоїм чоловіком проблеми, не скаржся мені. Вирішуй все сама».

І вона дійсно не втручалася в наше життя. Мало того, взагалі не цікавилася нами – не приходила, не дзвонила. Олег був тільки радий тому, що тещі начебто і не існує, тим більше такої, якій він не подобався. Коли я дзвонила мамі і про щось її питала, вона відповідала сухо і коротко. Швидко закінчувала розмову, посилаючись на зайнятість.

Двоюрідна тітка, з якою я кілька разів бачилася, говорила, що мама замкнулася в собі. Від неї пішов колись улюблений мій батько, тепер ось я її залишила. Мама набирає багато різної роботи, щоб зробити хороший ремонт в квартирі. Вона думає про те, як би заробити на більш-менш пристойну пенсію. Я тоді не дуже засмучувалася, що у мене з мамою обірвалися такі теплі, близькі, душевні відносини.

Народилася у нас з Олегом дочка. Мама через тітку передала мені багато різних речей для дитини. Але сама вона не прийшла, а я і не кликала, так як цього не хотів Олег. А через півроку після народження доньки у нас почалися проблеми. Олег заробляв недостатньо, щоб забезпечити сім’ю всім необхідним. Дорікав мені, що я не вмію господарювати і економити, як дружини його товаришів по роботі.

Професійно він не ріс, навіть не старався. Гострота відчуттів у нас пройшла. Між нами все частіше почали з’являтися непорозуміння. Він почав вживати оковиту. І ось тут я пошкодувала про те, що не послухалася мами. І освіти не отримала, і чоловіка доброго не маю.

Коли доньці виповнилося три роки, я влаштувала її в дитячий садок. Сама ж стала працювати продавцем овочів у одного приватного підприємця. І подала на розлучення з Олегом. Він не заперечував. Мабуть, йому теж набридло таке наше життя. Пішов до якоїсь жінки, можливо, вона вже була у нього до нашого розлучення.

Ми з донькою продовжуємо жити в тій же орендованій квартирі. До мами я не наважилася повернутися. Так вже і нікуди. Тітка мені повідомила, що у неї з’явився чоловік і вона нібито з ним щаслива.

«Нарешті!» – сказала тітка. «Нехай хоч зараз нормально як жінка поживе. То твій батько її кинув, то ти її засмутила» – продовжувала вона свою розмову.

Мені шкода, що все так вийшло. Шкодую, що колись не послухала розумної поради мами. Дивлюся на свою донечку і думаю, невже і у нас з нею колись ось такі відносини, як у нас з мамою, будуть? Я все зрозуміла, але дуже пізно…