ОБРІЗКА ВИШНІ ТА ЧЕРЕШНІ ВОСЕНИ – ПОРАДИ ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ

Зараз найсприятливіший час для санітарної обрізки кісточкових, тому не поспішайте ховати садові інструменти, а краще вивчіть наші схеми обрізки вишні та черешні восени – і приступайте до роботи!

Без обрізки дерева швидше старіють і втрачають здатність до рясного плодоношення. Також ця процедура дозволяє сформувати крону і запобігти виникненню хвороб. Що стосується осінньої обрізки вишні та черешні, її мета – звільнити дерева від всього зайвого, зміцнивши тим самим імунітет і зберігши сили для майбутнього розвитку. Навесні у обрізаної рослини буде сильний приріст пагонів, а гілки в прорідженій кроні отримають більше світла. В результаті квіткових бруньок, а значить, і плодів, додасться. Але щоб все пройшло добре, і дерева після обрізки благополучно пережили зиму, потрібно розібратися, як правильно провести цю роботу.

Обрізка однорічних саджанців вишні та черешні восени, а також молодих незміцнілих рослин неприпустима. Краще зробіть це навесні або влітку. Решту дерев піддавайте процедурі тільки за умови, що вони в цілому міцні і здорові.

Правильна обрізка черешні і вишні восени проводиться з вересня по листопад. Чим тепліше у вашому регіоні, тим пізніше можна приступати до роботи. Головний індикатор – опадання листя. У цей момент всередині стовбура закінчується сокорух, і дерево перенесе втрату гілок легше. Але важливо встигнути до заморозків, інакше зрізи можуть не затягнутися до настання зими, і дерево постраждає.

Проводьте обрізку тільки в суху погоду, щоб знизити ризик виникнення інфекції. Якщо найближчим часом очікуються морози, процедуру краще відкласти до весни.

Правильна обрізка вишні та черешні восени

Перш ніж приступити до обрізку, потрібно навчитися робити правильний зріз. На схемах показані зрізи на бруньку (при обрізанні частини пагіна) і на кільце (коли треба повністю вирізати гілку). Нижче ви побачите, як робити правильну обрізку на кільце.

При частковому видаленні гілки використовують обрізку на бруньку. Приблизний кут зрізу – 45 градусів, що дозволить знизити ймовірність гниття. Напрямок – назовні крони, а також для запобігання подальшого загущення дерева.

А тепер розглянемо докладно, що обрізати на черешні та деревовидної вишні восени.

Отже, основна мета осінньої обрізки – санація і проріджування. Потрібно прибрати частину зайвих гілок, щоб рослина не витрачала сили на підтримку баласту. Уважно огляньте дерево і видаліть:

сухі, хворі та пошкоджені гілки, які можуть стати джерелами інфекції;

загущаючі гілки;

пагони, що ростуть усередину стовбура;

гілки, які дивляться вниз;

молоду прикореневу поросль.

Також не зайвим буде видалити дзиги (потужні жируючі пагони), молоду поросль на стовбурі, нижні гілки на розвилках і пагони, які перехрещуються. Наочно ці випадки представлені на схемі.

Важливо:

Не намагайтеся за один раз видалити все вищеперелічене, тому що подібна глобальна обрізка молодої черешні і вишні восени може послабити дерева і навіть привести до їх загибелі. Краще проводите роботу в кілька етапів, кожен рік приділяючи увагу певній проблемі. Дрібні пагони до весни не чіпайте.

Обрізка старої черешні і вишні восени має особливість. Якщо дерева вже дуже високі, необхідно зрізати 60-90 см з верхівок, залишивши до 3 м основного стовбура. Молоді дерева можна піддавати такій процедурі тільки через два роки після посадки і за умови щорічного нарощування не менше 75 см стовбура. Обрізка старої вишні і черешні восени зазвичай обмежується проріджування. Але при необхідності ви можете також вкоротити занадто довгі пагони, використовуючи спосіб зрізу на бруньку (при цьому відрізати не більше 1 м). Це дозволить перерозподілити поживні речовини і підвищити урожай.

При обрізанні молодої вишні та черешні восени важливо приділити більше уваги проріджуванню, але вже зараз ви можете розрахувати, як будете проводити весняну формуючу обрізку

Після обрізки крона дерева стане більш прозорою. Кожна гілка отримає більше світла і не буде ризику, що взимку під снігом слабкі пагони вимерзнуть або зламаються.

Для справки:

Саджанці вишні та черешні восени не підрізають, але при необхідності можна акуратно видалити якусь суху гілку.

Обрізка кущової вишні восени

На відміну від деревовидної вишні, у якій велика частина квіткових бруньок розташовується на букетний гілочках, кущова формує бруньки на однорічних приростах. Іншими словами, тип плодоношення у цих рослин різний. Кущова вишня потребує ретельнішого проріджування крони, тому що за літо вона сильно заростає. Необхідно прибрати сухі і хворі гілки, порослеві пагони, а також гілки до першого значного розгалуження. Не слід відразу обрізати все зайве, розділіть роботу на кілька сезонів.

Ось кілька правил, які дозволять правильно провести осінню обрізку кущової вишні:

не обрізайте пагони менше 50 см в довжину, щоб рослина не втрачала сили;

формуйте гілки не всередину крони, а назовні, це дозволить уникнути загущення;

не чіпайте молоді пагони, інакше в майбутньому році можете не дочекатися врожаю.

Догляд за вишнею і черешнею після осінньої обрізки

Чим швидше затягнуться рани, тим швидше дерево відновиться і успішно перезимує. У цьому допоможе не тільки гострий інструмент, який залишає рівні зрізи і тим самим сприяє швидкому загоєнню, а й спеціальні засоби – садовий вар або замазка. Нанесіть їх на великі зрізи пензлем або зубною щіткою.

Потім приберіть в пристовбурних кіл гілки, листя та інше сміття і спаліть його. Якщо не хочете спалювати гілки, можете зробити з них симпатичні вироби. Тільки не закладайте в компост, щоб інші рослини уникли поразки хворобами і шкідниками.

Обережно перекопайте грунт на глибину до 15 см, прорихліть його, а потім рясно полийте рослини (по 10 л води на 1 кв.м за кожен рік життя дерева). Для захисту від шкідників і хвороб обприскати грунт 5% -ним розчином сечовини.

Дорослі рослини вкривати на зиму не потрібно. Але якщо у вашому регіоні зими дуже холодні, можете замульчувати пристовбурні кола соломою, а протягом зими підгортати до стовбура сніг. Молоді деревця, особливо черешню, укрийте на зиму мішковиною або агроволокном. Важливо також захистити рослини від гризунів, тому побіліть стовбури дерев або Обгородіть сіткою.

Джерело