Навіщо, ну навіщо ти взяла в будинок це пугало! Перед гостями соромно! Шкульгає, важить як слоненя. Син і дочка у нас неземної краси, навіщо ти цю Дарку пригріла? Інші ж розумніші за тебе виявилися, не взяли. А ти, звалила на шию. Кому вона потрібна буде, коли виросте? Це опудало страшне? – кричав Леонід

Дарка в черговий раз захоплено дивилася на брата і сестру. Які вони були красиві! Високі, чорняві, блакитноокі. Їх знову нагороджували. Перемогли в черговий раз в змаганнях. Вона встала, щоб встигнути першою. Припадаючи на праву ногу, кинулася туди. Вона зв’язала братику і сестрі двох зайчиків. У спідничці і картатих штанцях. Хотіла подарувати. Незграбна, дуже повна, рідке волосся, на губах блукала нехитра посмішка. Христина і Мирослав зробили вигляд, що не бачать сестру. Вона з усіх сил пробивалася до них.

– Пропустіть, будь ласка. Це мої брат і сестра! Пустіть! – говорила радісно Дарка.

– Христя, там якась дівка товста. Кричить, що ваша сестра. Це, правда? – звернулася до Христини подруга, білява Леся.

Христина трохи обернулася і побачила Дарку.

– Сеструха жирна! Приперлася. Мати, мабуть, сказала. Позорище! – подумала вона про себе.

А вслух сказала:

– Ні звичайно. У мене тільки один брат. Мирослав.

– Ну, так і подумала. Примазатися, чи що, захотіла. Убогість яка! Суне вам ще якісь іграшки, – засміялася Леся.

– Напевно, наша місцева фанатка. Візьми у неї іграшки, Лесь. І догоняй нас, ми з Мирославом пішли! – Христина послала повітряний поцілунок і підхопивши за руку брата, стала вибиратися з натовпу.

Леся взяла у Дарки зайчат, запевнивши, що передасть.

– Добре! А я вдома їх чекати буду! Ватрушок напечу! – і дівчинка, ніяково шкутильгаючи, пішла в сторону.

– На, передала тобі. Сказала, що вдома вас чекати буде. Ватрушок напече. Сама як ватрушка. Кріс, це точно не ваша рідня? Чого вона до вас лізе? – допитувалася Леся.

– Ні! Не знаю я її! До нас багато лізуть, ближче до слави хочуть бути, напевно. Все, пішли! – кинувши зайчиків у відро для сміття, Христина разом з подругою і Мирославом кинулися на нагородження.

Вона обдурила подругу. Дарка дійсно була її сестрою. Зведеною. Мати Христини і Мирослава, Ірина Іванівна взяла її в будинок, коли не стало її далекої родички. Їхали з відпочинку всією сім’єю, ну і … Залишилася одна Дарка. Маленька, з травмою.

Насправді Ірина Іванівна була ріднею-то дуже далекою. І прізвища різні. Ближчі рідні і то відмовилися. А вона взяла Дарку. Перед цим витерпівши істерику від чоловіка і дітей. Ті дізнавшись, що у них з’явиться сестричка, верещали просто в голос. Христина і Мирослав росли розпещеними, батьки їм ні в чому не відмовляли.

– Мам, не бери її до нас! Вона товста, кульгава, не мудра. З нею навіть йти поруч соромно!

– Донечко, синку. Шкода дівчинку. Зовсім одна. Собачок з кішками беруть в будинок, а тут живий чоловічок, маленький. Не завадить нам, у нас будинок великий! – вмовляла Ірина Іванівна.

Скриплячи серцем, погодилися. Вона працювала директором магазину і дохід-то в сім’ї був від неї. Батько дітей був заступником у дружини і особливо ніколи не напружувався. Заводячи вічні інтрижки у тої за спиною. Якщо Ірина Іванівна і знала про це, то мовчала – її Леонід був красень як з картинки, діти в нього пішли.

Дарка росла. Маленька, смішна. Біляве волосся. Очі. Як у брата і сестри, начебто відтінку блакитного, але майже прозорі.

– Вони у неї як молоко з синькою. Водянисті. Товстуха! – сміялась Христина.

Дарка була як булочка. Здобна, гарненька, з ямочками на щоках. Дуже добра.

Тільки ось гратись їй доводилось одній. Брат з сестрою в свої ігри не брали. Та й взагалі, діставалося їй по повній. Мирослав вазу дорогу розбив, поки біг. Христина сказала, що це Дарка. Сама вона мамину модну кофтинку вирішила приміряти, зачепила за цвях, знову все на Дарку звалили.

А та не заперечувала. Головою тільки кивала та вибачалася. Вона знала, хто винен. Але не хотіла, щоб брата і сестру лаяли. Тому що вони такі красиві!

Втім, Ірина Іванівна, Дарку теж не сварила. А ось батько зривався.

– Навіщо, ну навіщо ти взяла в будинок це пугало! Перед гостями соромно! Ходити нормально не може, важить як слоненя. Син і дочка у нас неземної краси, навіщо ти цю убогу пригріла? Інші ж розумніші за тебе виявилися, не взяли. А ти, звалила на шию. Кому вона потрібна буде, коли виросте? Це опудало страшне? – кричав Леонід.

Дарка це чула при закритих дверях. Потім йшла до дзеркала. Вона не любила своє відображення. Їй хотілося б стати такою ж прекрасною, як Мирослав і Христина. Але…

В школу її віддали в іншу. Близнюки наполягли. Сказавши матері, що будуть збігати з уроків і перестануть приносити гарні оцінки. Довелося Ірині Іванівні погодитися. Вона бачила, що той крихкий місток, який вона всіма силами налагоджувала між рідними дітьми і прийомною донькою, майже впав… І нічого не могла з цим вдіяти.

Час минав. Мирослав і Христина поїхали вчитися. А Дарка попросила матір залишитися вдома.

– Що ти, доню. Ти в будь-яке місце можеш йти вчитися, я все оплачу! Хочеш? Дизайнером можеш бути, перекладачем, ну ким, Дарко? – Ірина Іванівна притиснула її до себе.

Дарка, немов кошеня, потерлася об її щоку і обняла. І жінка відразу заспокоїлася. Рідні діти зрідка могли поцілувати матір і то знехотя. Чомусь не було з ними тієї душевної теплоти, що виникала з Даркою.

Вона і з роботи її завжди зустрічала. Бувало, повертається Ірина Іванівна, нехай навіть пізно, а Дарка у дворі стоїть. Навіть коли холодно. Або в передпокої сидить на пуфику. А чоловік і діти хто чим зайняті, навіть можуть не спуститися, “привіт” не сказати. Пробувала зауваження зробити, що можна ж виходити до матері, на що Христина вигукнула:

– Мама, ну ми ж зайняті! А ця чекає тебе як собачка, тому що їй робити нічого! І ні про що вона не мріє.

Дарка підняла на матір свої прозорі очі. І прошепотіла:

– Мам, можна я тварин буду лікувати? Собак, кішок. Хом’ячків, поросят. Я ветеринаром хочу бути. І у нас можна вивчитися.

Вибір її був, в принципі, зрозумілий. Дарка вічно всіх підбирала і несла додому. Кошенят, цуценят. Виходжувала, потім прилаштовувала. Один пес, великий, волохатий, у них залишився. Христина обурювалася, їй хотілося породистого собаку, але Ірина Іванівна взяла сторону Дарки.

Так і жили. Незабаром через здоров’я Ірина Іванівна була змушена сидіти вдома. Чоловік, побачивши, що фінансові вкладення можуть незабаром вичерпатися, жваво переметнувся до подруги дружини, власника перукарні.

Приїжджаючим дітям в основному були потрібні мамині гроші. Благо, накопичення були. З нею поруч залишилася тільки Дарка. Похрамуючи ногою, готувала мамі смакоту кожен день. Робила масаж. Заварювала трави. Вечорами вони могли сидіти під яблунею і пити чай. І не було нікого в цей момент щасливіше Дарки.

Христина і Мирослав завели сім’ї. Мати допомогла обом з покупкою житла. Але незабаром пролунав грім. Син приїхав о четвертій годині ночі і мало не ридаючи, сказав матері, що в боргах. Віддавати потрібно дуже велику суму.

– Що ж це? Де взяти-то стільки. У батька питав? Немає? Хоча, звідки у нього теж. Синок, навіть якщо я все віддам, десятої частки не набереться. Як бути? – притискаючи руки до себе, скрикнула Ірина Іванівна.

– Мам, ну все тоді. Сина у тебе більше не буде, – посміхнувся Мирослав.

– Як це? Що ти говориш таке? – мати притиснула його до себе.

Вихід Мирослав підказав. Котедж продати. Тоді, разом з усім, вистачить, щоб розрахуватися.

– Але синок… А ми як же? З Даркою? Ми куди жити підемо? – оторопіла мати.

– Куди піде ця товстуха, мені зовсім нецікаво. Вона доросла, сама на себе заробляє. Досить, тягнули все життя. А ти… ти до нас! До мене! Оксанка рада буде! – посміхнувся Мирослав.

Оксанка була його дружина. І якщо чесно, дуже сумнівалася Ірина Іванівна, що та буде рада. Але сперечатися не стала. Сина треба було рятувати! Тільки поставила умову – Дарка з нею їде. Мирослав був змушений погодитися. Тільки Дарка потім підійшла до матері і сказала:

– Мам… Ти їдь одна. А я… Я до однієї людини переїду. Ми з ним зустрічаємося. Він мене до себе давно кличе. Ти не переживай за мене!

– Як же це? А хто він? Ми ж познайомиться повинні! Ти чого мовчала, Дарко? – посміхнулася Ірина Іванівна.

– Пізніше. Познайомишся. Не переживай, мамо! – обняла її Дарка.

Навіть у Мирослава настрій покращився. Бо не довелося підключати Христину, щоб придумати, як позбутися від Дарки, пускати додому яку йому зовсім не хотілося.

А вона обдурила. Нікого не було у неї. Тільки своєю чутливою душею Дарка зрозуміла, що не раді їй там. Через це у мами можуть бути проблеми, переживати почне, а здоров’я і так слабке. Ні, не хотіла її хвилювати Дарка. Тому що любила понад усе на світі.

Вона собі кімнату орендувала. За оголошенням, в своєму будинку. Там дідок самотній жив, дід Петро.

Самому стало важко, ось і шукав мешканців. Тому що самотній був. А вдома – кури, кози, поросята. Можна сказати, що з Даркою вони ідеально один одного знайшли. Дізнавшись, що його орендатор – ветеринар, дід так зрадів, що вирішив навіть плату не брати. Але Дарка наполягла. А він все одно їй гроші назад в сумочку пхав.

У неї все добре складалося. Житло знайшла, робота була, люди її поважали. А тварини любили! Не виривалися, не боялися. Для кожного Дарка ласкаве слово знаходила. І навіть пригощала після процедур, купуючи зі своєї зарплати ласощі.

– На-на, Шарік, ой ти, сонечко. Ось, тобі що Дарка припасла! Не бійся, маленький. Крапельки я вам поклала. А мені дзвоніть в будь-який час доби, якщо хіба мало що! – говорила Дарка тим, хто до неї приходив.

– Ой, мила. Мене в лікарні так не зустрічають, як ти мого Барсіка! Золота ти дівка! – хитала головою Ганна Петрівна, господиня шикарного пухнастого кота.

І Дарка розквітала. Тільки серце хвилювалась – як там мама? Вона дзвонила, часто. Але мати ніби не хотіла з з нею розмовляти. А в останні рази телефон і зовсім брав Мирослав, який грубо відповідав, що мати відпочиває.

– Не знаю. Скучила так. Пів року її не бачила, – зітхнула Дарка під час вечірнього чаювання з дідом.

– А чого? Чого не з’їздити-то? Давай, і я з тобою. У мене ж “Жигуль” є. Старий, як і я. Але на ходу! І я з правами, – запропонував дід Петро.

Дарка зраділа. Адреса Мирослава у неї була. І вони поїхали. Довго стукали. Нарешті двері відчинилися. На порозі стояла висока блондинка в короткому халатику і позіхала.

– Ви хто? Продаєте щось? Нам нічого не треба! – вона спробувала закрити двері.

– Ви, напевно, Оксана? Дружина Мирослава? – припустила Дарка.

– Таккк, – протягнула дівчина.

І тут же додала:

– А ви хто?

– Я Дарка! Сестра його! – Дарка спробувала пройти, але Оксана встала на дорозі.

– Хм. Зрозуміло. А що тут тобі треба? Я зараз до косметолога, мені ніколи, – підняла брову Оксана.

– Я ненадовго зовсім. Це дідусь Петро, він зі мною. Де мама? Я до неї. Побачуся і відразу піду, я вам не заважатиму, – стала просити Дарка.

– Так немає її тут. Мирослав відвіз. Куди? У притулок. Вона ж злягла зовсім. Хто доглядати буде? Він на роботі, у мене свої справи. Куди? Звідки я знаю, я там не була ні разу. Зараз подзвоню.

– Ало, Мирославе? Тут ця приперлася. Дарка ваша. З якимось старим. Адресу їм треба. Добре. Гаразд. Ось, напишу на папірці. І до нас більше не приїжджайте! – говорила Оксана.

А та не слухала. Схопила папірець і з дідом, по сходах вниз.

– Як же це… Чому мені не сказали? Я б… Що ж це? Ну так, у мене ж житла свого немає, тому, може. Але я б придумала щось, – шепотіла Дарка.

– Ти що говориш? Так мамку б до нас! У мене будинок великий! Ще кімната пустує! Зобов’язані були доповісти! Що за справи нехороші! – обурювався поруч дід Петро.

Вони приїхали на місце. Невже ця маленька, худенька бабуся з запалими очима – Дарки мати? Та була висока, повна, добродушна. Все клопотала, вирішувала справи і проблеми. А ця безсило лежала на подушці, дивлячись в стелю.

– Мамо! Це я, Дарка! Мамочко, вибач, що не приїжджала. Я думала… Мам, мені немає прощення! Мамо, чуєш! Я тебе заберу! Ми додому поїдемо, до дідуся цього! У нього знаєш, курки є. Буду тебе яєчнею годувати! І молочком козячим, ось побачиш, відразу одужаєш. Мамочко, що не мовчи! Я тебе люблю! Ми додому поїдемо, мамо! – плакала Дарка, тримаючи в руках невагому руку Ірини Іванівни.

Їм вдалося забрати її додому. Все-таки за документами Дарка – дочка. І дід Петро вніс свою лепту, віща про те, що він фронтовик. Обіцяючи подзвонити другу-генералу, якщо маму Дарки з ними додому не відпустять. Оскільки Мирослав домовився, щоб мати тут залишалася назавжди…

Ірина Іванівна встала на десятий день. Підійшла до вікна. У дворі бігали свинки. Півень кукурікав. Пахло травою і молоком. А ще ватрушками. Їх Дарка пекла. Вбігла в кімнату, припадаючи на ногу, побачила матір. А та стояла і плакала. Незграбно підійшла Дарка. І все обіймала її, просила вибачення, що так довго не приїжджала. Вибачалася, що з нею жити доведеться, а не з Мирославом і Христиною.

Ірина Іванівна мовчки притискала її до себе. Ніби знову бачила маленьку смішну дівчинку. Ніби й не рідну їй по крові. Добру і турботливу. Єдину, яка опинилася поруч на схилі життя, коли вона стала не потрібна своїм красивим і успішним дітям.

– Нічого, Дарко. Все у нас тепер добре буде. Нічого, доню, – шепотіла Ірина Іванівна.

– Дівчата! Ну що, чаювати-то йдемо? – увійшов до кімнати дід Петро.

І засміявшись, взявшись за руки, всі троє пішли в кімнату. І в нове життя…