Наш Дем’янко народився після багатьох років зусиль. Коли нам здавалося, що у нас немає шансів стати батьками. Лікування не допомагало, і тоді нам на допомогу прийшла Богородиця. Ми стояли на колінах перед її образом з моїм чоловіком і плакали і просили про допомогу. Через місяць виявилося, що сталося диво, і ми стали батьками

Як кожна мама, я люблю свою дитину більше, ніж життя. Наш улюблений син народився після багатьох років зусиль. Коли нам здавалося, що у нас немає шансів стати батьками. Лікування не допомагало, і тоді нам на допомогу прийшла Богородиця. Ми стояли на колінах перед її образом з моїм чоловіком і плакали і просили про допомогу. Через місяць виявилося, що сталося диво, і ми стали батьками.

З моменту нашого народження Дем’янко не створював нам проблем. Він спав і їв за командою, швидко навчився говорити і бігати. Це був милий, веселий і світлий хлопчик. Він виріс, ходив на різні гуртки, навчався, мріяв вивчати право для захисту бідних. Він був дуже чуйний. Дивлячись на нього, ми пишалися тим, що нам вдалося виховати таку добру людину. Одного разу Дем’ян нас дуже здивував.

Перед тим, як закінчити школу, під час якоїсь розмови він зізнався, що хотів би, щоб ми передали його органи людям, які потребують їх після його відходу. (Якщо таке станеться, не дай Бог).

– Дем’яне, що ти кажеш. Звідки такі речі? Я розсердилася.

– Мамо, заспокойся, – Дем’ян погладив мене по руці. – Зі мною все буде добре, ми нещодавно про це говорили на уроці. Я знаю, що є для кого жити і заради чого жити, – він поцілував мене в щоку.

Дійсно, він завжди був зайнятий, завжди в русі, серед людей. Він ходив у гори зі своїми друзями, підкорював різні вершини. Він кипів ідеями. Я запитала про дівчат, він засміявся, що на них немає часу. Йому було 19 років, і світ був відкритий для нього.

Ці два тижні спільних свят я запам’ятаю на все життя. Спільні поїздки, екскурсії містом та спілкування до світанку з запашним чаєм. Однак все хороше закінчується швидко, і нам довелося їхати додому. Вихідні були насичені, і я швидко заснула в машині. Зрештою, у мене було двоє чудових водіїв – Дем’ян та мій чоловік.

Мене розбудив сильний звук і крик мого чоловіка. Потім з’явилася біль, я втратила свідомість, знову повернувся до неї, побачила вогні швидкої допомоги і знову впала у темряву. Я розплющила очі, було дуже боляче, але я озирнулася по кімнаті.

“Струс мозку, зламана рука та ребро, ти вийдеш із цього”, – сказав лікар біля мого ліжка.

– Де мій син? Чоловік? Де вони? Я запитала, бо це було все, чим я жила. Лікар скривився і спробував пояснити, що я не повинна напружуватись у такому стані, але я не могла цього витримати.

Я почала кричати і вимагати, щоб мене негайно повели до них.

“Ваш чоловік в операційній, лікарі борються за його життя”, – заспокоїв він мене.

– А Дем’ян? Мій маленький хлопчик, що з ним? Я знову почала кричати. Лікар і медсестра, яку він покликав, дала мені заспокійливий засіб. Я заснула.

“Все буде добре, треба бути обережним”, – сказала вона, відходячи.

– Що з ним?

– Ви відвідаєте його завтра, сьогодні спати…

Мене розбудила тривога. Я не могла описати почуття, але явно боялася за когось. І тоді я згадала розмову з лікарем, медсестрою…

– Дем’яне, – прошепотіла я і піднялася з ліжка. Мої ноги затремтіли, крапельниця заплутала мої руки, але я йшла до дверей.

– Що ви тут робите. Будь ласка, негайно лягайте в ліжко, – кричали сестри, дивлячись на мене.

– Я мама Дем’яна, хочу побачити сина, де він знаходиться, відчуваю, що з ним щось не так, – медсестри переглянулись і без жодного слова потягнулися до коляски, посадили мене на неї і відвезли до реанімації.

Я дивилася на сина… він був весь у бинтах. З його немічного тіла стирчали сотні трубок, а монітори дзвонили і блимали різними кольорами.

– Синку… – мій голос заткнувся в горлі від відчаю.

“Він у комі”, – сказав лікар. – Ви мама? Тоді нам потрібно поговорити… Розумієте, мозок вашого сина не працює. Ваш хлопчик був настільки поранений, що його організм функціонує лише завдяки цьому обладнанню – він махнув рукою по кімнаті. – Я маю на увазі, ваш син, майже, не живий.

– Як це? Він дихає? Він лежить тут…

– Це респіратор, який нагнітає повітря в легені. Вам слід підготуватися до найгіршого і попрощатися зі своїм сином.

– Попрощатися? Дем’янко покине цей світ?

– Так, це… Можливо, у вашого сина було бажання, яке ви могли б виконати зараз.

Я нічого не пам’ятала, ні бажань, ні мрій, ні прохань. Коли я одужала, медсестра повела мене до кімнати, де лежав мій чоловік. Він подивився на мене і знав, що я хочу сказати йому. Він закричав. Побілівши від болю, я повернулася до сина. Цього разу дива не було.

Мій син не прокинувся… дивлячись на нього, я згадала усі наші спільні моменти. Народження, хрещення, п’ятірка в школі, його мрії. І тоді я згадала те дивне бажання, яке він загадав перед самим закінченням школи. Я зателефонувала медсестрі та попросила привести лікаря.

– Лікарю, – я глибоко вдихнула. – У мого сина було одне бажання. Він хотів, щоб його здорові органи були передані нужденним після його відходу.

Лікар подивився на мене серйозно і нічого не питав. Я попросила кілька годин із сином. Я знову пішла до свого чоловіка, я повідомила про стан Дем’яна, що порятунку немає. Він погодився, що ми повинні виконати його бажання…

З часу похорону Дем’яна минув тиждень. Я пішла прямо з кладовища в лікарню до чоловіка. Коли я зайшла в приміщення, хтось поклав мені руку на плече. Я обернулася. Переді мною стояв лікар Дем’яна.

– Ви мене впізнаєте?

– Як я могла забути.

– Я хотів би, щоб ви зустріли матір хлопчика, який може жити завдяки Дем’яну. Ви погодитесь? Я знаю, що ви цього не хочете, але ця людина дуже хотіла зустрітися з вами. Я кивнула, бо нам насправді було все одно. До мене підійшла жінка. Приблизно мого віку.

– Вибачте, що нав’язалася, але я так хотіла вам подякувати…

– Це не наша заслуга, це була воля Дем’яна, – я подивилася на землю, щоб стримати сльози.

“Печінка вашого Дем’яна врятувала життя мого Кирила… Я дуже вдячна…” жінка подивилася на мене. – Скажіть, будь ласка, що я можу зробити для вас? Як я можу погасити ваш біль?

Я не могла зрозуміти, що їй відповісти. Я загубила найголовніше, що ще могла зробити для мене ця дивна жінка.

“Може, ви… підете зі мною до могили Дем’яна?”

– Охоче, – посміхнулася мені жінка. – І коли-небудь, якщо ви лише дозволите мені, я приведу до нього Кирила. Думаю, їм слід познайомитись.

Я подивилася на неї. Біль все ще не проходив, але десь глибоко всередині я відчувала тепло. Наче мій маленький син, мій коханий Дем’ян, посміхався мені. Тепер його частина буде жити в іншому хлопчику…